Żywienie kota bengalskiego

1

BENGAL A ODŻYWIANIE

06 grudnia 2010

ODŻYWIENIE KOTA BENGALSKIEGO , BENGALE JEDZĄ TO SAMO JEDZENIE CO INNE RASY KOTÓW

 

 

Często zastanawiasz się jak najlepiej karmić swojego kota . Chcesz mu dostarczyć wszystkiego co najlepsze. Niestety nie do końca jest tak , że to co wydaje nam się najlepsze , takie jest w rzeczywistości. Bengale wydają się domagać więcej mięsa niż inne koty domowe. Niektórzy Hodowcy zalecają dzienną porcję bardzo chudej czerwonej wołowiny, dodatkowo do regularnej diety mogą być podawane warzywa, ryby, nasiona.  Wszystko też zależy od danego osobnika. Twój kot może mieć zamiłowanie do suchego , pół suchego lub wilgotnego jedzenia. W sklepie znajdziemy tysiące karm suchych, mokrych, przeróżne firmy, przeróżne ceny. Można dostać oczopląsu . Nie każdy świadomy posiadacz kota będzie kierował się ceną : czym droższa karma , tym lepsza. Ja natomiast polecam bardziej zagłębić się w etykiety , które znajdują się na każdym opakowaniu. Koty to stuprocentowi mięsożercy i w ich miseczkach nie powinno zabraknąć …. MIĘSA.bBengale wydają się domagąć więcej mięsa niż inne koty domowe.

 

 

METODY KARMIENIA

 

* karmy suche

* karmy mokre

* gotowane/ surowe mięso (mięso drobiowe, wołowe ,kurczak, kaczka, indyk, piersi, serca drobiowe oraz wołowe )

Wielu hodowców gotuje całe kurczaki i rozdrabnia je, wraz z kościami i innymi częściami. Wielu uważa, że jest to bardzo bliskie żywienie do naturalnego dzikiego kota, a kot bengalski ma większą potrzebę wapnia, a kości mają ją zaspokoić. Nigdy nie dawaj swojemu kotu całych kości kurczaka, ponieważ mogą one utknąć w gardle.

* surowe mięso / drobiowe / wołowe( kurczak, kaczka, indyk, serca, wołowina ) Wszystko przemrożone przez 24h.

Jeśłi podajesz mięso surowe, muisz podjąć odpowiednie środki ostrożności. Zamrożenie mięsa powoduje zniszczenie zarazków salmonelli, więc dobrze jest zamrozić mięso przed podaniem go kotu. Nigdy nie karm kota surową wieprzowiną.

 

JAK WYBRAĆ GOTOWE KARMY ?

 

Karmy suche , najlepsze to te, które zawierają minimum :

* od 60 % do 95 % mięsa.

* 0% zbóż.

* wysoką zawartość wartościowych kwasów tłuszczowych

* bez sztucznych konserwantów, wypełniaczy , barwników.

* bez laktozy i glutenu.

Dobre karmy, które polecam:

Purizon , Taste of the Wild , Almo Nature , Porta 21. Są to firmy, które produkują bardzo dobrą jakościowo, suchą karmę.

To samo tyczy się gotowych mokrych karm. Czym więcej miesa na etykiecie tym lepsza karma.W mokrych karmach możemy rozpatrywać , że dobra karma, zaczyna się od 30 % .Karmy, które są wszędzie dostępne , jak Whiskas czy Kitty Cat . Mają zaledwie od 3 -5 % mięsa.

Zupełnie ich nie polecam. Tańsze jedzenia dla kotów zawiera duże ilości zapychaczy. Zorientujesz się, że twój kot będzie konsumował więcej tańszego jedzenia w celu zaspokojenia swoich potrzeb żywieniowych niż uznanej droższej marki bądż naturalnego mięsa. Konsekwencją tego stanu rzeczy będzie fakt częstych wycieczek do kuwety. Zdecydowanie się wieloskładnikowe jedzenie droższe kocie jedzenie, może w rezultacie oznaczać mniejsze koszty utrzymania kota.

 

 

MIAO CO KOTEK CHCIAŁ?

 

* W miseczce zawsze jest miska suchej karmy

* Woda codziennie zmieniana na świeżą wraz z myciem miski

* Wybieramy metodę karmienia , gotowane mięso lub surowe: drobiowe, wołowe, cielęce, indycze, królicze. Lub gotowe jedzenie, puszkowo- śmieciowe. ;)

 

 

PYSZNE DODATKI W FORMIE UROZMAICENIA POSIŁKÓW I WZBOGACENIA DIETY SĄ PRZERÓŻNE :

 

* pasty witaminowe polecam kupować u weterynarza

* żółtko kurze

* masełko

* ryby , owoce morze

* kocie smakołyki

* twarozek

* ryż, warzywa zmieszane z mięsem

 

 

NIE PODAJEMY

 

Kot bengalski ma dość wrażliwy układ trawienny

* Nie podajemy wieprzowiny! W żadnej postaci.

* Nie dajemy mleka, które zawiera laktozę.

 

MOJA METODA KARMIENIA PRINCIPESSA BENGALS

 

* W miskach jest ZAWSZE sucha karma w dowolnej ilośći ( Royal Canin Kittens, Senssibile)

Często mieszam karmy dla urozmaicenia np. Royal Canin z inną topową marką : ( Power of  Nature, Orijen, Puizon, ZiwiPeak )

* Co trzy dni podaje surowy przemrożony zmielony drób ( piersi, skóry zkurczaka, indyka, żołądki, kawałki wołowe )

* Sporadycznie gotowane wątróbki  oraz serca ( drobiowe ).

 

 

 

 

 

 

quanmedia